Mezitím v Česku... 25/26
26.06.2026
Národní park vyhlásil nejvyšší stupeň nebezpečí lesních požárů
Od noci ze středy na čtvrtek platí v Národním parku České Švýcarsko nejvyšší stupeň varování před nebezpečím požáru. Správa národního parku tak reagovala na data ze senzorů, které jsou v areálu národního parku nainstalovány. Zohledňují se také předpovědi České hydrometeorologické služby.
Pro návštěvníky národního parku to znamená určitá omezení. Nesmí opouštět značené stezky a mezi 22. hodinou a 6. hodinou je vstup do areálu národního parku zakázán. Návštěvníci jsou na tato omezení upozorňováni na 48 přístupových cestách do chráněné oblasti.
Nejvyšší stupeň nebezpečí lesních požárů znamená také zvýšenou pohotovost strážců a dalších zaměstnanců národního parku. Každé ráno a ve večerních hodinách vypouštějí do vzduchu pozorovací drony vybavené termovizními kamerami. Strážci mají s sebou nouzové vaky s 20 litry vody a jsou v terénu častěji než obvykle. Kdo poruší předpisy, musí počítat s pokutami. To platí o to více pro porušení pravidel, která platí i jindy, jako je zákaz stanování, rozdělávání ohňů, zákaz kouření nebo používání vařičů.
I přes veškeré nebezpečí lesních požárů je český hasičský sbor pro zásahy v často nepřístupném terénu národního parku nyní lépe vybaven. „Pomáhají čtyřkolky a drony. A ukázalo se, že v tak náročném terénu je hašení pomocí vrtulníků nejúčinnější,“ cituje deník Děčínský deník Martina Laníčka, velitele hasičů v Ústském kraji.
Ústavní soudci posílají prezidenta na summit NATO
Český Ústavní soud v naléhavém rozhodnutí nařídil účast prezidenta Petra Pavla na summitu NATO v Ankaře, který se koná za dva týdny. Vláda je povinna tuto účast umožnit a nesmí ji žádným způsobem bránit.
Soud při svém rozhodnutí vycházel z dosavadních zvyklostí. Podle nich se český prezident vždy účastnil summitů NATO. Pouze jednou, v roce 2022, musel tehdejší český prezident Miloš Zeman svou účast zrušit z důvodu nemoci.
Prezident Pavel podal v pondělí žalobu na určení pravomoci k Ústavnímu soudu poté, co vláda rozhodla, že se prezident summitu nezúčastní a delegaci povede premiér Andrej Babiš. Nejde přitom pouze o jeho účast na summitu, ale o rozdělení pravomocí mezi nejvyšší státní úřady, jako jsou prezident a premiér. O této žalobě dosud nebylo rozhodnuto. Podle pozorovatelů lze rozhodnutí očekávat až za několik měsíců, protože se jedná o zásadní otázku. Rovněž není jasné, zda soud nakonec ve všech bodech vyhoví prezidentovi.
Předběžným rozhodnutím Ústavního soudu zdaleka nekončí měsíce trvající spor o účast prezidenta na summitu NATO. Nyní se přesouvá k otázce, kdo by měl delegaci vést. Vláda k tomu určila premiéra Babiše. Z čistě protokolárního hlediska však delegaci vždy vede nejvyšší ústavní orgán, tedy prezident.
Premiér Babiš oznámil, že toto „neobvykle rychlé“ rozhodnutí respektuje, označil je však za „zcela absurdní“. „Zahraniční politika by na summitu NATO měla hájit vládu, která za ni je podle ústavy zodpovědná. Proto se domnívám, že rozhodnutí Ústavního soudu je v rozporu se zájmy České republiky,“ uvedl Babiš na platformě pro krátké zprávy „X“. Ministr zahraničí Petr Macinka z strany Motoristů zase obvinil Pavla z „ústavního puče“. Macinka uvedl, že rozsudek respektuje, ale dodal: „Prezident vyhlásil vládě válku a rozněcuje českou společnost.“
Protesty proti zrušení koncesionářských poplatků
Zaměstnanci České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) zahájili v pondělí 24hodinovou varovnou stávku. Aktivně se zapojila téměř čtvrtina zaměstnanců, ostatní zajišťovali plnění zákonného veřejnoprávního poslání. Diváci a posluchači mohli stávku rozpoznat podle různých znaků. Nejenže o ní informovaly webové stránky, ale došlo také k protestním minutám, během nichž zůstaly obrazovky černé a rádia ztichla. Zaměstnanci přišli toho dne do práce v černém oblečení a krátce před polednem vytvořili lidský řetěz kolem budovy rozhlasu ve čtvrti Vinohrady. Další stovky zaměstnanců televize se v poledne shromáždily k hodinové protestní akci před budovou televize, na níž vystoupili i známí umělci. Již v neděli se několik tisíc lidí připojilo k výzvě organizace Milion chvilek (Miliony chvil) na podporu veřejnoprávních médií.
Podle vlády by totiž média měla v budoucnu přijít o svůj status veřejnoprávních médií. Poplatky za rozhlas a televizi budou podle vládního usnesení zrušeny a nahrazeny financováním ze státního rozpočtu. V současné době činí poplatek za Českou televizi 150 korun (přibližně 6,25 eura) a za rozhlas 55 korun (2,30 eura) měsíčně. Návrh vlády počítá s tím, že veřejnoprávní média budou nejen financována jinak, ale také obdrží méně peněz. Dotace by tak měly být v budoucnu o 15 procent nižší než v současnosti, což znamená úspory ve výši 1,4 miliardy korun. Podle ČT a ČRo by to vedlo k tomu, že by muselo být propuštěno 470 až 700 ze 4 250 zaměstnanců. Návrh parlamentu zase počítá s úsporami v řádu vyšších stovek milionů korun.
Stávku iniciovala iniciativa zaměstnanců „Veřejnoprávně“. Byly ohlášeny další akce.
Policie převzala kontrolu nad ikonickou pobočkou centrální banky
Pro ikonickou budovu České národní banky (ČNB) v Ústí nad Labem se podařilo najít kupce. Za 43 milionů korun přechází do vlastnictví jiné státní instituce, protože se sem nastěhuje policejní ředitelství. Do konce roku bude ČNB ještě nájemcem. Poté má být budova, která se nachází v těsné blízkosti hlavního nádraží a naproti nákupnímu centru Forum, zrekonstruována. Budova postavená v roce 1994 se proslavila velkým kyvadlem na fasádě.
Ještě před dvěma lety bylo možné zde u přepážek vyměnit staré korunové bankovky, které se našly v cestovních taškách nebo někde v hlubinách domácnosti, za současné. Na konci roku 2024 však centrální banka z úsporných důvodů ukončila provoz několika poboček, včetně té v Ústí. Nejprve skončí provoz přepážek, na konci tohoto roku se banka zcela vystěhuje. Dalším místem, kde lze ze Saska vyměnit staré korunové bankovky, je nyní ústředí v Praze. Kromě toho jsou k dispozici ještě pobočky v Brně, Ostravě a Hradci Králové. Uzavření poboček údajně souvisí s přechodem centrální banky na digitální komunikaci.
České filmy v letním kině v Ústí
Po 13 letech se v letním kině v Ústí nad Labem opět promítají filmy. Letní kino tak opět dělá čest svému jménu. Dlouhou dobu se zde konaly nanejvýš koncerty a večírky, ale nyní na návštěvníky opět čeká pestrý program. Patří k němu ranní a večerní jóga, stand-up komedie, přednášky o cestování, divadlo pro děti, koncerty a nově opět i filmy. Jako první se 5. srpna promítne klasika „Hoří, má panenko“ od Miloše Formana. Dalšími filmy, které budou promítány, jsou „Vidět Bruggy… a zemřít?“, „Palm Springs“ nebo český film„Mimořádná událost“, který byl v roce 2022 uveden na Česko-německých kulturních dnech. Kdo tedy ovládá češtinu a chce si užít klasiku v romantické letní atmosféře, neměl by si tuto příležitost nechat ujít. Sice to nemá úplně tu samou atmosféru jako na břehu Labe, ale zato můžete obdivovat nádhernou zastřešenou konstrukci z roku 1954, jejíž autory jsou architekt Josef Slíva a odborník na ocelové konstrukce Josef Zeman.